ДЪРЖАВНА ПСИХИАТРИЧНА БОЛНИЦА - КЪРДЖАЛИ
Държавна психиатрична болница - град Кърджали е разкрита на 15.12.1954 година със заповед на МНЗ.
Водещо лечебно заведение в Южна България за профилактика, диагностика и цялостно лечение на пациенти с тежки психични разстройства.
От 1999 година болницата е оформена като стационарно звено обслужващо югоизточна България /Кърджалийска, Хасковска и Смолянска област/, а в последствие след отпадане на районирането и на пациенти от цялата страна.
Болницата разполага с аптека, лаборатория, физиотерапевтичен кабинет, кабинет за анестезия и Електроконвулсивно лечение. Има изграден дневен център към болницата с трима психолози, психиатрични сестри и рехабилитатор, два самостоятелни кухненски блока, работилници - шивашки и тапицерски и помощно стопанство.
Натовареността на болницата е една от най–добрите в страната, като ежегодно през нея преминават над 2100 пациента.
Държавна Психиатрична Болница - Кърджали осъществява своята дейност самостоятелно и в сътрудничество с останалите лечебни и здравни заведения, както и с други ведомства, организации и институции.
Дейността се извършва в съответствие със Закона за лечебните заведения и болницата притежава необходимата акредитация.
Спазват се правилата за добра медицинска практика, всички стандарти за лечение, правилата на професионалната тайна и правата на човека. Болницата е най - голямата в Южна България - по площ и брой на обслужвани пациенти с тежки психични разстройства.
Съставена е от седем болнични отделения с 320 легла и консултативно - диагностичен блок, профилирани според естество на психичното разстройство и тежест на съпътстващите социални дисфункции.
В болницата се извършват диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности - насочени към овладяване на клинични симптоми на болестния епизод и превенция на рецидив при :
- Тежки ендогенни психози
- Зависимост от алкохол
- Зависимост от наркотици
- Превенция на криза
Основен приоритет на болницата са рехабилитационните и ресоциализиращи програми, които допълват конвенционалната фармакотерапия и психиатричните грижи за пациенти с психотични епизоди и пациенти с тежка зависимост към алкохол или наркотици, с липсваща или деструктивна извънболнична среда, но със запазени умения за трудова дейност.