ДОМ ЗА МЕДИКО - СОЦИАЛНИ ГРИЖИ ЗА ДЕЦА - СИЛИСТРА
ДОМ ЗА МЕДИКО - СОЦИАЛНИ ГРИЖИ ЗА ДЕЦА - СИЛИСТРА води своето начала от далечната 1960 година, който поеме отглеждането на децата, лишените от родителски грижи, които са на възраст от 0 до 3 години.
През 1961 година в дома се отглеждат петдесет деца. През 1966 година домът е преместен в друга сграда, в която е и детското отделение на МБАЛ Силистра, с капацитет седемдесет деца.
На 02.11.1980 година домът е преместен в нова, специално построена пететажна сграда за двеста деца, за които се грижи 131 души персонал. В продължение на осемнадесет години домът функционира като специализирано заведение за деца с висока степен на недоносеност, увредени деца и такива с тежки аномалии, нуждаещи се от интензивно лечение и реанимация.
През през 1998 година отделението за недоносени деца е преместено от ДМД в структурата ма МБАЛ Силистра.
С постановление №20 на МС от 2000 година домовете Майка и дете се определят като лечебни заведения създадени от държавата, получаващи името Дом за медико - социални грижи за деца, осъществяващи продължително медицинско наблюдение и специфични грижи за деца на възраст от 0 до 3 години, отглеждане и рехабилитация на увредени деца до седемгодишна възраст.
Трайното намаляване на нуждаещи се от настаняване деца, налага преместване на дома в по - малка, но по - функционална сграда. Реконструирана е в съответствие с изискванията за максимално доближени до семейната среда условия. Намира се в крайбрежната зона на град Силистра в близост до жилищен район. Сградата е достъпна за хора с увреждания. Обслужва общините от областта - Силистра, Алфатар, Главиница, Дулово, Кайнарджа, Ситово и Тутракан.
През 2004 година в ДМСГД е разкрит Дневен център за рехабилитация на деца с увреждания. В него се предлагат медико - социални услуги на деца от Дома и деца, отглеждани в домашни условия.
Приемат се деца със здравословни проблеми и за социална грижа. Предлагат се комплексни медико - социални грижи за деца в риск и техните семейства от общността. Предлагат се и мобилни услуги ( домашни посещения).
До сега в ДОМ ЗА МЕДИКО - СОЦИАЛНИ ГРИЖИ ЗА ДЕЦА - СИЛИСТРА са отглеждани над 7000 деца, от които 4800 са се върнали при биологичните си родители, 1800 са осиновени в страната, 300 са осиновени в чужбина и 100 са насочени в социални заведения.
Помещенията за отглеждане на децата са разположени на два етажа, като първия етаж е жилищния блок и приемно - изолационния сектор а втория е отделение за деца с тежки аномалии на медицинския блок и жилищен блок за деца от 6 до 18 месечна възраст.
Разположението, дизайнът и размерите на помещенията са в съответствие с целите и функциите, за които е предназначен. Обзавеждането е изцяло подновено, обособени са помещения за насърчаване извършването на различни видове занимания извън жилищните помещения.
Домът разполага с три басейна, предназначени за извършване на закалителните процедури, рехабилитацията и свободните игри и плуване във воден басейн, зала за рехабилитация, зала за почивка на персонала, бюфет - сладкарница и стая за среща на децата с посетители.
ДОМ ЗА МЕДИКО - СОЦИАЛНИ ГРИЖИ ЗА ДЕЦА - СИЛИСТРА е заведение с дългогогодишна практика и създадени традиции в областта на рехабилитацията на деца с медико - социални проблеми.
Към настоящия момент ДМСГД Силистра предлага комплексни медико-социални услуги за деца с увреждания и хронични заболявания и техните семейства:
- Подкрепа на семействата на деца с увреждания и хронични заболявания за назначаване и провеждане на ранна диагностика, диагностика, лечение и медицинска и психосоциална рехабилитация, рехабилитация на деца до 3 г. възраст чрез обучение по плуване.
- Продължително лечение и рехабилитация на деца с увреждания и тежки хронични заболявания и обучение на родителите им за поемане на грижата в семейна среда.
- Осигуряване на посещения от медицински специалисти за оказване на специфични грижи за деца с увреждания и тежки хронични заболявания, отглеждани в семейна среда и в социална услуга резидентен тип.
- Предоставяне на медико-социални услуги в Дневния център по реда на Закона за социално подпомагане.